Wykorzystanie podsłuchu do kontroli partnera życiowego stanowi kontrowersyjne posunięcie. Coraz większa część społeczeństwa przyznaje, że kontrola prowadzonych przez partnera rozmów daje im poczucie spokoju i stabilizacji w związku. Podsłuchiwanie współmałżonków i konkubentów stało się prawdziwą epidemią. Rozwój techniki sprawił, że na rynku pojawiły się bardzo skuteczne programy do podsłuchu telefonów komórkowych. Istnieją aplikacje, które działają dyskretnie i są niewidoczne dla użytkownika urządzenia. Choć podsłuchiwanie innych osób jest niezgodne z obowiązującym prawem, godzi w konstytucyjne prawo do swobody i ochrony komunikowania się i prawo do prywatności, to niestety staje się zjawiskiem nagminnym.
Podsłuchiwanie to przestępstwo
Kodeks karny nie pozostawia wątpliwości. Podsłuchiwanie jest przestępstwem przeciwko ochronie informacji. Zgodnie z art. 267 § 3 kk, nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2.
Podsłuch a Konstytucja
-> Zgodnie z art. 49 Konstytucji RP zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.
-> Zgodnie z art. 47 Konstytucji RP każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
Zadośćuczynienie jako wynagrodzenie krzywdy
Konsekwencje potajemnego nagrywania mogą być związane także z koniecznością zapłaty zadośćuczynienia osobie, którą zdecydowaliśmy się podsłuchiwać. Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne stanowiące rekompensatę wszystkich negatywnych skutków, które wystąpiły po stronie poszkodowanego. Wynikać może dla przykładu z naruszenia dóbr osobistych określonych w art. 23 kodeksu cywilnego, takich jak: wolność, cześć czy tajemnica korespondencji.
Każda osoba ceni sobie swoją prywatność. Nie ogranicza się ona wyłącznie do życia codziennego – lecz również do cyberprzestrzeni. Przestępcy znają wiele sposobów na podsłuchiwanie niczego nieświadomych użytkowników. Warto zatem zachować czujność, bowiem bezpieczeństwo informacji bywa bezcenne.
Przeczytaj również: