Oznaczenie copyright ( z ang. prawo autorskie) wskazuje, iż dane dzieło jest objęte ochroną prawa autorskiego. Znak Copyright jest oznaczany przez abrewiaturę © (litera C w okręgu). Nasuwa się jednak pytanie, czy oznaczenie copyright jest konieczne dla autorsko prawnej ochrony utworu?
Zgodnie z Konwencją Berneńską o ochronie dzieł literackich i artystycznych sporządzoną w Paryżu w 1971 roku dla ochrony autorsko prawnej dzieła nie jest konieczne zastosowanie oznaczenia „copyright”. Ustawodawstwo krajowe stron konwencji ma za zadanie zapewnić taką ochronę twórcy dzieła z mocy prawa. A zatem ochrona praw autorskich jest automatyczna, nie wymaga umieszczenia noty copyrightowej na dziele, bowiem w ślad za brzmieniem art. 1 pr. aut. przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, a ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności. W związku z powyższym każde dzieło chronione jest od momentu jego ustalenia, choćby nie zostało w pełni ukończone.
W praktyce często w książkach, płytach, publikacjach pojawia się nota copyright lub wskazanie, że utwór podlega prawom autorskim, a wszelkie jego kopiowanie, powielanie czy zwielokrotnianie jest zabronione.
I w istocie tak jest – ponieważ zwielokrotnianie bądź modyfikowanie dzieła bez zgody twórcy jest zabronione z mocy ustawy.
W polskim porządku prawnym nota copyright jest jednak bez znaczenia, a jej naniesienie na utwór nie powoduje żadnych skutków w sferze prawa autorskiego.
W krajach, które ratyfikowały konwencję berneńską o ochronie dzieł literackich i artystycznych stosowanie tego znaku nie jest konieczne, gdyż uznaje się, że samo utworzenie dzieła jest wystarczające do ustanowienia prawa autorskiego. Polska ratyfikowała umowę i jest stroną wskazanej konwencji.
Na gruncie wcześniej obowiązujących w Polsce ustaw w zakresie prawa autorskiego, tj. w ustawie z dnia 29 marca 1926 r. o prawie autorskim i w ustawie z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim, istniał wymóg zamieszczenia zastrzeżenia prawa autorskiego na fotografiach. Jeżeli nie zastrzeżono autorstwa przy pomocy sformułowania np. „prawa zastrzeżone na rzecz Jana Nowaka”, „© Nowak”, „copyright by Jan Nowak” wówczas takie fotografie nie były chronione regulacjami przewidzianymi w tych ustawach. Rola noty copyright osłabła na skutek aktu paryskiego konwencji berneńskiej o ochronie dział literackich i artystycznych sporządzonej w Paryżu w dniu 24 lipca 1971 r.
Mimo że oznaczenie Copyright nie jest konieczne, to nie zaszkodzi opatrzenie tym symbolem swojego dzieła – znak ten może ułatwić dochodzenie roszczeń w sporach sądowych, gdy druga osoba dopuściła się kopiowania utworu lub naruszenia w innej postaci. Naruszający prawa autorskie nie będzie mógł się powoływać na niewiedzę, że dany utwór stanowi cudze dzieło i jest chroniony prawem autorskim, ponieważ znak Copyright ewidentnie informuje, że wszelkie prawa do dzieła są zastrzeżone.
Nota Copyright nie warunkuje ochrony utworu, gdyż te są chronione z mocy prawa, jednakże jej zamieszczenie może ułatwić dochodzenie ewentualnej szkody w procesie sądowym.