Alimenty to świadczenie pieniężne, które ma zapewnić dziecku właściwy poziom życia oraz środki utrzymania. Brak realizacji obowiązku alimentacyjnego uderza zatem w dziecko – choć często rodzic nie płaci, aby ukarać byłego partnera. Dłużnicy alimentacyjni nie pozostają jednak bezkarni. Polskie prawo przewiduje szereg instrumentów mających ułatwić ściganie dłużników i ściąganie świadczeń alimentacyjnych.
Od czego zależy wysokość alimentów?
Do kiedy należy płacić alimenty?
Wbrew obiegowej opinii – obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony żadnym terminem. Nie ustaje on wraz z osiągnięciom przez dziecko pełnoletności, czy też ukończeniem studiów. Ustaje on dopiero w momencie usamodzielnienia się dziecka, czyli osiągnięcia przez niego odpowiednich dochodów. Jak stanowi art. 133 kodeksu rodzino opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Przedawnienie długu alimentacyjnego
Przedawnienie roszczenia o świadczenie alimentacyjne następuje po upływie trzech latach zgodnie z art. 137 k.r.o., jednakże nie zawsze ten przepis znajduje zastosowanie, bowiem nie w każdym przypadku dochodzi do przedawnienia roszczenia alimentacyjnego. Jeżeli dłużnik dysponuje władzą rodzicielską, to nie rozpoczyna się bieg przedawnienia dla alimentów przysługujących małoletniemu dziecku. Bieg przedawnienia rozpoczyna się dopiero wówczas, gdy dziecko skończy 18 lat. Inną przesłanką do nierozpoczęcia biegu terminu przedawnienia jest rozpoczęcie egzekucji zaległych alimentów. Komornik na wniosek wierzyciela wszczyna postępowanie egzekucyjne i dopóki jest ono w toku, bieg przedawnienia nie zaczyna się, a rozpoczęty wcześniej ulega zawieszeniu.
Czy jeżeli obowiązek alimentacyjny ustał komornik nadal może ściągać alimenty?
Ustanie obowiązku alimentacyjnego – wskutek możności samodzielnego utrzymania się uprawnionego – nie wyklucza możliwości egzekucji tego świadczenia przez organ egzekucyjny. Pomimo ustania obowiązku alimentacyjnego zaległe, niezapłacone alimenty dalej będą egzekwowane przez komornika, ponieważ nadal stanowią niezapłacony dług alimentacyjny.
Uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów stanowi powszechny proceder. Istnieje szereg instrumentów mających zmotywować dłużników do łożenia na swoje dzieci. Dłużnik alimentacyjny może ponieść poważne konsekwencje – od egzekucji poprzez zajęcie wynagrodzenia przez zabranie prawa jazdy, a w skrajnych wypadkach nawet karę więzienia.
Przeczytaj również: